Závěr paralympiády byl stejně velkolepý jako začátek

LONDÝN – V Londýně se v neděli večer skončili XIV. paralympijské hry.


Přes 4200 zdravotně hendikepovaných sportovců ze 164 zemí bojovalo 11 dní v britské metropoli o 503 medailových kompletů. Nejúspěšnější byli Číňané, kteří si celkově vybojovali 231 vzácných kovů (95 – 71 – 65).Slovenská 34-členná výprava se v britské metropoli dostala na pódium pro medailistů šestkrát, dvakrát zazněla i slovenská hymna.

Závěrečný ceremoniál měl název Festival ohně (Festival of Flame), jeho hlavní hvězdou byla domácí hudební skupina Coldplay.Celkově v programu koncipovaném jako hold Spojenému království vystoupilo přes 1600 účinkujících, z toho 200 profesionálních herců. V beznadějně vyprodaném hledišti Olympijského stadionu bylo 80 000 diváků.

Britskou národní hymnu na začátku zazpívala nevidomá sopranistka Lissa Hermansová, která je postižena i autismem. Vzápětí vypochodovali na plochu stadionu vlajkonoši se praporci všech 164 zúčastněných zemí a uprostřed se uspořádali do tvaru obrovského srdce. Slovenská vlajku nesl dvojnásobný paralympijský vítěz z Londýna stolní tenista Jan Riapoš.

Sportovci na rozdíl od úvodního ceremoniálu nenastupovali za svou vlajkou, ale všichni společně vešly na stadion.Oficiální byli představeni šest noví členové komise sportovců Mezinárodního paralympijského výboru (IPC). Následoval koncert skupiny Coldplay, která postupně představila své největší hity.

paralympijských vlajku spustili z stožáru a starosta Londýna Boris Johnson ji prostřednictvím prezidenta IPC Philipa Cravena odevzdal starostovi Ria de Janeiro Eduardovi Paese.Následovalo vztyčení brazilské vlajky, národní hymnu pořádající země následující paralympiády odehrál i Britský paraorchester složený ze 17 hudebníků s různým druhem postižení včetně jednorukého klavíristy.

Pódium probrali brazilské popové hvězdy a taneční formace, mezi nimiž opět nechyběly zdravotně postižení umělci . Svým vystoupením zvali svět na XV.paralympijské hry 2016 do Ria.

Následovaly proslovy předsedy organizačního výboru Sebastiana Coa a prezidenta IPC Philipa Cravena. Šéf IPC zdůraznil, že londýnská paralympiády byla historicky největší z hlediska počtu sportovců, zúčastněných zemí i počtu udělených medailí.

“paralympiády v Londýně byla od začátku do konce absolutním triumfem,” řekl britský premiér David Cameron, kterému v roce 2009 zemřel postižený syn Ivan. “Mé myšlenky nyní směřují k Ivanovi. Každý rodič myslí na věci, které jeho postižené dítě nedokáže udělat. Na paralympiáde však sportovci dokázali udělat nadlidské věci.Toto bylo zlaté léto britského sportu, “ zdůraznil Cameron narážející na medailovou žeň pořádající země na OH 2012 v Londýně.

paralympiády v anglické metropoli překonala rekord v sledovanosti. Na jednotlivé sportoviště si našlo cestu 2,7 milionu diváků, hry sledovali fanoušci ve více než 100 zemích světa.

Paralympijský oheň složený ze 164 hořících mušlí, který od 29. srpna hořel na Olympijském stadionu v londýnském Olympijském parku, postupně zhasíná .Závěrečný ceremoniál ukončil tradiční ohňostroj.

< img alt = "" data-id = "67108" height = "313" src = "/ cacheImg / obr / 450px / rihanna-ceremoniál-zaver-67108.jpg" style = "width: 450px; height: 313px;" width = "450">