V severoamerickej zóne asi prehodnotí formát kvalifikácia na MS

Systém kvalifikácie na majstrovstvá sveta sa nedávno už s ohľadom na Rusko 2018 menil v Ázii a podobný krok teraz vážne zvažujú tiež v zóne, ktorá zahŕňa štáty Severnej aj Strednej Ameriky a Karibiku. Podľa prezidenta CONCACAF Victora Montaglianiho je súčasný formát “zastaraný”, pričom ten nový by mal cieliť na dlhšiu životnosť väčšieho počtu mužstiev…

V túto chvíľu do svetového šampionátu zostávajú necelé dva roky ao šancu na letenky do Ruska pritom z celkového počtu 35 ašpirantov ďalej bojuje už len šesť mančaft.Práve toto by Montagliani, ktorý si vo funkcii neodkroutil ani celý polrok, ​​rád adresoval v prvom rade.

“Niečo sa musí zmeniť, pretože nemôžete mať 85% účastníkov, ktorí len tak zďaleka prihliada už dva roky pred majstrovstvami. To nedáva zmysel, “ krúti hlavou kanadský funkcionár.

Súčasný formát je v platnosti od majstrovstiev sveta 1998 a prvé kolá sa hrajú vyraďovacím systémom doma-vonku. Akonáhle zostane tucet reprezentácií, utvorí sa tri skupiny po štyroch, z ktorých do posledného kola postúpia len šesť najlepších.

Aktuálne túto šesticu utvára USA, Kostarika, Honduras, Mexiko, Panama a Trinidad a Tobago, ktoré súperia o tri automatické vstupenky na zraz svetovej smotánky.Ostatné reprezentácia sa medzitým nemajú kam posúvať, pretože im chýba zápasová prax – čo bola presne príčina nedávne zmeny v Ázii, kde si teraz vynechávajú premiéru s novým formátom.

“Karibské krajiny majú problém posúvať sa rebríčkom FIFA, pretože skrátka nie sme schopní odohrať toľko medzinárodných zápasov, koľko by sme chceli, “ lamentoval nedávno prezident SURINAMSKEJ futbalovej federácie John Krishnadath, pričom zároveň vypichol vysoké náklady za každú cestu k vonkajšiemu zápasu.

Púť Surinamu za nepravdepodobnú účasťou na majstrovstvách sveta oficiálne skončil v júni 2015, už v druhom kvalifikačnom kole. Prvý sedmička tímov sa pritom ocitla bez šance ešte o tri mesiace skôr.To je tak dávno, že CONCACAF odvtedy hneď dvakrát stihol pretočiť vedenie.

“Dokážete si predstaviť, že ste krajina usilujúca o nového sponzora, oni odvetí ‘Jasne, sme pre, kedy je váš ďalší veľký zápas ‘, a ono to je za tri roky? “ kladie si rečnícku otázku Montagliani. “Možný je európsky formát alebo ten juhoamerický, ktorý pripomína ligu – alebo hybrid oboch,” načrtáva záverom svoje preferencie.

Viac informácií o detskom nábytku: Zariadenie pre deti