Svitko i Jakeš potvrdili podobu Dakarské rally: ve 12. etapě, jak v elitě pět!

ROSARIO – Slovenský motocyklista Ivan Jakeš potvrdil v závěru Rallye Dakar 2015 skvělou formu, když po čtvrtečním vítězství obsadil v páteční předposlední 12. etapě z Termas de Río Hondo do Rosaria čtvrté místo. Jednačtyřicetiletý závodník z Brezové pod Bradlom jezdil během celého 298-kilometrového speciálu na předních pozicích, nebyl horší než na čtvrté příčce. Myjavský rodák nakonec v cíli zaostal za vítězným Tobym Pricem o 3:08 min.

Jakeš, který v pátek podruhé skončil na Dakaru 2015 lépe než jeho krajan Štefan svitky, navzdory výbornému výkonu je v průběžném celkovém pořadí stále na deváté pozici, na osmou Laiu Sanzovú však má manko už jen 1:52 min . V sobotu bude mít poslední příležitost zlepšit svou současnou pozici.V závěrečné fázi bude Marc Coma šampiónem mistrovství, před druhým Goncalvesem, který bude mít 18ti minutový komfort. Třetí Price zaostává už o 25:18 min.

Druhý slovenský reprezentant Štefan svitky se v pátek rovněž nenechal zahanbit a v cíli ho klasifikovali na páté příčce, za Pricem zaostal o pět minut. Třicetiletý člen týmu Slovnaft dostal Dakare 2015 devětkrát za sebou v první desítce. V celkovém pořadí mu stále páté místo (+46: 43) a je blízko k vyrovnání svého maxima, které dosáhl iv roce 2012. V cíli měřeného úseku páteční 12. etapy je zatím 15 motocyklistů.

Jezdci se v pátek vydali z Termas de Río Hondo do Rosaria, měřený úsek s délkou 298 km absolvovali v pohoří Sierra de Córdoba.Trať byla kamenitá a velmi rychlá, závodníci se pohybovaly v nadmořských výškách od 500 do 1100 metrů nad mořem.

Ze Slováků jsou na trati v kategorii kamionů Jaroslav Miškolci z českého tříčlenného týmu BONVER Dakar Project a Róbert Kašák v uskupení s Čechem Jaroslavem Kolářem.
V sobotu 17. ledna je na programu závěrečná 13. etapa z Rosaria do Buenos Aires, kde Rallye Dakar 2015 i odstartoval. Naměřená trať bude pro všechny kategorie stejná, s jezdcem 174 mil.