Osmnáctka zatím příjemným překvapením: Výkony mladíků převýšily očekávání

TRNAVA – Sedm zápasů, tři vítězství, tři prohry a jedna prohra po prodloužení. Taková je dosavadní bilance hráčů reprezentačního družstva Slovenska do 18 let v I. hokejové lize. Projekt centralizované přípravy reprezentačního družstva do 18 let, které má svůj domovský stánek v Trnavě, začal úspěšně, mladíci nejsou “fackovacího panáky” soutěže naopak hrají rovnocennou partii s hokejem vyspělými družstvy.

Zatímco před sezónou říkal trenér Anton Bartánus opatrně, úvod projektu centralizované přípravy je více než úspěšný.Přiznává to i kormidelník SR 18 Anton Batánus: “Pokud mám být upřímný, tak dosavadní výsledky, ale i výkony mladých hráčů převýšily mé očekávání.”

I ve srovnání v srpnovým vystoupením reprezentačního družstva na prestižním turnaji Ivan Hlinka Memorial Cup v Piešťanech jsou výkony mladíků více než potěšující.

“Byla to první mezinárodní akce v sezoně, před kterou jsme absolvovali společně jen dvoudenní kemp v Námestově a dvoudenní soustředění v Piešťanech. Čtyři dny nestačily, aby se kolektiv sžil nejen po hokejové stránce. Pravdou bylo i to, že chlapci měli do té doby málo natrénováno, v mezinárodní konfrontaci nestačily fyzicky, nebyly silní v osobních soubojích.Po spuštění projektu v Trnavě se kolektiv sžil, vše zde funguje jak má, máme vytvořeny velmi dobré podmínky pro práci. Chlapcům vštěpuje jednotný herní systém, který funguje iv kategorii dvacetiletých. Náročné zápasy v první lize nám odhalují nedostatky, na kterých musíme v průběhu sezóny pracovat. Zapracováváme to do tréninkového procesu, “ říká Anton Bartánus a pokračuje: ” V projektu máme pět hráčů, kteří v minulé sezoně hráli juniorské hokej, ostatní působily v dorostenecké soutěži. Zápasy v první lize chlapců neskutečně posouvají vpřed – soupeři velmi dobře bruslí, hrají fyzicky a zejména mají obrovskou výhodu v tom, že mají zkušenosti, které našim mladým hráčům chybí.Je proto logické, že v zápasech čelíme místy tlaku soupeře, kteří mají i početnější střelbu. “

Nejen mladí hráči, ale i trenér Anton Bartánus působí v první lize premiérově. “Je to můj první rok v této soutěži, proto nevím porovnat hru soupeřů v zápasech proti nám. Všímám si především své svěřence, jejich práci, herní projev. Stále zdůrazňujeme hráčům, aby hráli naplno každé střídání, celých šedesát minut.Jsem přesvědčen, že i v zápasech, ve kterých jsme uspěli, ať už proti Michalovcích, Detve, či v Topolčanech, kde jsme uhráli bod, naši soupeři hráli na hranici svých možností – nechtěli přehrát s osmnáctka, “ dodal Anton Bartánus.

se vstupem družstva ČR “18” do první ligy je spokojený i generální sekretář SZLH Otto Sýkora. “Mnoho lidí před spuštěním projektu nevěřilo, že by osmnáctka mohla hrát důstojnou roli v první lize. I novináři se před sezónou ptali, zda mohou’deti’ hrát první ligu. Po úvodních kolech mohu říci jednoznačně ano! Družstvo SR 18 hraje v soutěži důstojnou roli. Vidíme, jak chlapci z týdne na týden postupují. A jsem přesvědčen, že toto družstvo ještě neřeklo poslední slovo – mohou být ještě lepší.Vrchol sezóny má tato věková kategorie až v dubnu na mistrovství světa a tak trenér s družstvem bude moci systematicky pracovat další měsíce, “ řekl Otto Sýkora a také poděkoval prvoligovém klubem, že vznik projektu podpořili: “Díky patří nejen prvoligovém klubem, ale i hráčům, za férový přístup v boji s mnohem mladšími hokejisty, kteří jen sbírají zkušenosti v seniorském hokeji. Nezaznamenali jsme dosud žádné brutální zákroky, které by nám dělaly starosti a věřím, že tomu bude tak i v dalším průběhu sezóny. “