Od Jaroslavské tragédie uplynuly čtyři roky: Pavlík, chybíš nám!

Jaroslavl – V pondělí 7. září uplynuly čtyři roky od pádu letadla Jak-42 s hráči a realizačním týmem klubu Kontinentální hokejové ligy (KHL) Lokomotiv Jaroslavl, do kterého patřil i kapitán slovenské reprezentace na domácích mistrovství světa 2011 Pavol Demitra (nar . 29.


listopadu 1974).

Neštěstí, při němž bezprostředně po vzletu stroje z letiště Tunošna zahynulo 43 lidí, zapříčinil podle oficiálních závěrů mimo jiné chybný postup nezkušené piloty. Posádkou stanovena vzletová rychlost byla podle něj o 20 kilometrů za hodinu nižší, než by bylo třeba při dané hmotnosti letadla a výkonu motorů. Jeden z pilotů se navíc při tahu řídící páky k sobě zřejmě nechtěně zapřel o brzdový pedál, čímž letadlo ještě více zpomalil.Podle závěrů šetření způsobila nehoda nejméně čtyři faktory: nedostatečné školení pilotů, nedostatek kontroly letové posádky, selhání pilotů při provádění standardních postupů spouštění a nedostatečná koordinace mezi členy posádky. Samotné letadlo bylo údajně v dobrém technickém stavu.Způsobilý však nebyl ani jeden z pilotů, protože jednomu našli v krvi stopy uklidňujícího prostředku, zatímco druhému dříve diagnostikovali chorobu doprovázenou oslabením motoriky.

Letadlo se zhroutilo během odletu do běloruského Minska. Krátce po startu byly údajně slyšeny dva výbuchy, stroj se naklonil doleva a začal hořet. Klesl méně než kilometr od letiště. Část stroje skončila suchá a část řeky Volhy.Podle některých verzí se pilot pokoušel bezpečně přistát na řece. Mezi 45 cestujících a členů posádky nehodu přežil jen hokejista Alexander Galimov, který však později v nemocnici svým vážným zraněním podlehl, a palubní inženýr Alexandr Sizov. Při tragédii vyhasly životy tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, na seznamu obětí byli i další známé hokejové jména – Bělorus Ruslan Salej, Lotyš kārlis skrastiņš či Švéd Stefan Liv.

Charismatický Pavol Demitra patřil dlouhá léta mezi opory reprezentace ČR. Odchovanec trenčínského hokeje působil od sezóny 1993/1994 v zámoří. V NHL (847 zápasů, 768 bodů) hrával za Ottawu, St. Louis, Los Angeles, Minnesota a Vancouver. V roce 2010/2011 absolvoval KHL Lokomotiv Jaroslavl.